TFF bunu da yaptı! Kadın hakeme büyük saygısızlık

TFF’de kadın hakemin FIFA kokartının iptal edilmesi tartışmalarI beraberinde getirdi.

Hakem Betül Nur Yılmaz, 2023 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazanan hakemler listesinde yer aldı. O günden itibaren yönettiği maçlarda en iyi kadın hakem listesinde ilk 8’e kadar girdi. Ancak BirGün’ün haberine göre Betül Nur Yılmaz’ın FIFA kokartı hamile olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

BELÇİKA’DA HAMİLE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

2023 yaz aylarında FIFA’nın talebi doğrultusunda Belçika’da gerçekleşecek bir turnuva için davet alan Betül Nur Yılmaz, Belçika’ya giderek müsabakalar öncesi yüksek şiddetli antrenmana katıldı. Antrenman sırasında rahatsızlanan Yılmaz’ın yapılan sağlık taramasının ardından hamile olduğu ortaya çıktı.

Durumu Hakem İşleri Müdürlüğü’ne ileten Yılmaz, hamile olması nedeniyle TFF’ye hakemliğini dondurma talebinde bulundu.FIFA TEBRİK ETTİ, TFF KOKARTINI İPTAL ETTİ

Hakem İşleri Müdürlüğü’nün FIFA’ya durumu bildirmesiyle UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, Betül Nur Yılmaz’a tebrik maili göndererek kendisini en kısa sürede görevinin başında görmek istediğini belirtti.

Ancak TFF ise FIFA’nın tebrik mailine rağmen Betül Nur Yılmaz’ın hamile olması ve çocuğundan dolayı aktif FIFA hakemliğinde bulunmasının zor olacağına kanaat getirerek Yılmaz’ı Ocak 2024’te hazırlanan FIFA hakemler listesine dahil etmedi.

Erkek hakemlerin askerlik yaptığı süre zarfında hakemliklerini dondurabilirken kendisinin hamile olması nedeniyle FIFA hakem listesinden çıkarılmasına karşı çıkan Betül Nur Yılmaz, Tahkim Kurulu’na itirazda bulundu.

KONUYU AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NE TAŞIYACAK

7 kişiden oluşan Tahkim Kurulu’ndan 3 üye Yılmaz’ın lehine oy kullanırken 4 kişi ise aleyhte oy kullandı. TFF’nin bu tutumunu cinsiyetçi ve ayrıştırıcı bulan Betül Nur Yılmaz’ın ise konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağı öğrenildi.

Avrupa’da hamile olan kadın hakemler için 2 yıl listede tutabilme uygulaması yapılırken TFF tarafından FIFA hakemler listesinden çıkartılan Yılmaz, bu kararın ardından büyük hayal kırıklığı yaşadı.


 İDDİALARA CEVAP GELDİ

Gelişen bu olayaların ardından TFF Kadın Futbolu Sorumlusu Seçim Demirel, BirGün’e Betül Nur Yılmaz’ın FIFA hakem listesine alınmamasının nedeni ile ilgili açıklama yaptı.

Demirel, “Kadın hakemlerden sorumlu bir hakem olarak söylüyorum. Alınan karar sadece 1 yıllık performansı sonucunda alınan bir karardır ve hamilelikle ilgisi yoktur. Kendisi hamile olduğunu bize Ağustos 2023’te iletmiştir. Biz de daha önceki performansını değerlendirerek kendisini listeye almadık. Her sene eylül ayında FIFA’ya liste hakem listesi gönderilir. Betül Yılmaz’ın 1 yıllık performansının neticesinde bu karar alınmıştır” dedi.

TFF AÇIKLAMASI İLE ÇELİŞTİ

“TFF’nin 1 yıllık performansına göre değerlendirme yaptık” dediği Betül Nur Yılmaz ise bahsedilen 1 yıllık süreçte yönettiği tüm maçlarda 8 ile 8,4 (verimli performans) ve bazı maçlarda da 8,5 ile 8,9 (çok beğenilen performans) notlarını aldığı öğrenildi. Betül Yılmaz aynı zamanda 2 Haziran 2023’te Fenerbahçe ile Ankara BB arasında oynanan Kadın Futbol Süper Ligi Finalinde de görev aldı. Yılmaz için maç sonrası yapılan performans değerlendirmesinde hatasız maç yönettiğine karar verilerek tam puan verildi.

KAYNAK: BİRGÜN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x