Sapic’in kabinesinin eski başkanına rüşvet suçlamasıyla iddianame

Toplu tarifeli yolcu taşımacılığında bilet toplama ve araç yönetimi sisteminin sürdürülmesine yönelik kamu-özel ortaklığına ilişkin sözleşme 13 yıl süreyle 2021 yılında imzalandı.

Nenad M., “Kentkart Southeast Europe Beograd doo” şirketinin üyesi ve yöneticisine, sözleşme fesih sözleşmesinin imzalanması konusunda anlaştıklarında “JKP ile yeni bir sözleşme imzalanmasını sağlayacağını” teklif etti. Belgrad Yüksek Savcılığı’nın duyurusuna göre, mevcut bilet toplama sisteminin sürdürülmesi konusunda ticari işbirliğini sürdürmek amacıyla bir kamu ihale prosedürü oluşturdu.

1 Mart 2023’teki toplantıda şüpheli Nenad M., Kentkart temsilcisine böyle bir kamu ihalesinin derhal duyurulması gerektiğini ve çok fazla duyurulmadan yapılması gerektiğini, başka bir teklif verenin geçmesine izin vermeyeceğini önerdi. Rekabet halinde ise ihaleyi düşürerek etkide bulunacaklarını veya müdahale edeceklerini söyledi.

Ardından 9 Mart 2023’teki toplantıda Kentkart temsilcilerine “kamu alımlarına hileli bir şekilde gidilmesinin savunucusu” olduğunu, zira bunun katılımcılar için en doğru ve güvenli yol olacağına inandığını söyledi.

Ayrıca kamu ihale usulü yoluyla “Kentkart Southeast Europe Beograd doo” şirketi ile işbirliğinin devamını sağlama sorumluluğunu üstleneceğini söylediğinden şüpheleniliyor.

Ekonomik faaliyetin gerçekleştirilmesinde rüşvet suçu, üç aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Mart 2023’te

Nenad Milanović’in bir Türk şirketine ihaleye fesat karıştırma teklif ettiği haberini açıkladı. Kentkart, Milanović’in teklifini reddetti.

BIRN daha sonra Belgrad Şehri Meclisi binasında düzenlenen iki toplantının ses kayıtlarına değindi.

Milanović’in, 9 Mart’taki toplantıda Kentkart temsilcisi Sava Terzić’e, Türk şirketinin sözleşmeyi dostane bir şekilde feshetme teklifini kabul etmemesi halinde kendisini “Belgrad’daki toplu taşımayı mahvetmekle” suçlayacağını söylediği de ekleniyor .

Belgrad Belediye Başkanı Aleksandar Šapić, Eylül 2022’de Şehrin, 2021 yılında Belgrad Şehri’nden toplu taşımada bilet toplama işini alan özel şirket Kentkart ile olan sözleşmeyi feshedeceğini duyurdu.

Türk şirketi Kentkart Global, sözleşmenin karşılıklı olarak feshedilmesini reddetti, ardından Belgrad Meclisi meclis üyeleri tek taraflı fesih kararı aldı.

Bu tek taraflı fesih nedeniyle KentKart, bu yılın nisan ayında Sırbistan Cumhuriyeti aleyhine tahkim davası başlatılması talebinde bulundu.

Ancak kamuya açık verilerden, tarafların mutabakatı doğrultusunda sürecin 30 Haziran’a kadar ertelendiği görülüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x