iOS 18’de Yapay Zeka ile Emoji ve Görüntü Oluşturma: Image Playground ve Genmoji

Apple tarafından WWDC 2024 geliştirici etkinliğinde iOS 18 ve ona üretken yapay zekanın gücünü sağlayacak olan Apple Intelligence duyuruldu. iOS 18 kullanırken Apple Intelligence desteği sayesinde Genmoji ve Image Playground ile emoji ve görüntü oluşturmak da mümkün olacak.

Görüntü oluşturma, Apple Intelligence’ın öne çıkan özelliklerinden birisi. Apple buna Image Playground adını veriyor. Image Playground araçlarına Mesajlar, Notlar ve Keynote gibi uygulamaların içinden erişilebileceği gibi ayrı bir Image Playground uygulaması da kullanıcılara sunulacak.

Image Playground, Apple Intelligence’ın sizin için erişilebilir bir şekilde otomatik olarak yeni görüntüler oluşturmasını sağlayacak. Image Playground ; animasyon, illistrasyon ve eskiz olmak üzere üç stili destekliyor. Stili seçtikten sonra aksesuarlar, temalar, yerler ve kostümler gibi mevcut kategorileri kullanarak çeşitli görsel konseptlerini keşfedebileceksiniz. Daha sonra ise bir açıklama yani komut yazmanız gerekecek. Tanıdığınız birini görsele dahil etmek isterseniz, onu Fotoğraflar kitaplığınızdan seçebilirsiniz. Bu sayede Image Playground sizin için görüntüyü otomatik olarak oluşturabiliyor. Bu arada görüntülerin gerçekçi olmaması şirketin gerçekçi görünümlü sahte fotoğraflar oluşturmaya yönelik araçlar sağlamak istemediğini gösteriyor diyebiliriz.

Image Playground’un tüm görüntü oluşturma işlemleri cihazda gerçekleşecek. Bu, herhangi bir harici bulut kaynağı kullanılmayacağı ve gizlilik sağlanacağı anlamına geliyor. Oluşturduğunuz görüntüyü kolayca Fotoğraflar veya Dosyalar uygulamalarına kaydedebilecek veya başkalarıyla paylaşmak üzere başka bir uygulamaya aktarabileceksiniz.

iOS 18 Genmoji Nedir?

Bir diğer Apple Intelligence özelliği ise her duruma uygun bir emoji oluşturmanıza olanak sağlayacak olan yapay zeka destekli Genmoji.

İOS’ta her yıl artan emoji yelpazesine genişlese de bazen bunlar bile yetersiz kalıyor. Genmoji, anlatmak istediğinize uygun emoji’ler oluşturmanızın önünü açıyor. Tek yapmanız gereken aradığınız şeyi yazmak. iOS 18 size kullanmanız için yeni oluşturulmuş bir emoji oluşturacak.

Emoji’ler aslında platformlar arası çalışan unicode karakterler olduğundan, Apple’ın Genmoji’si teknik olarak diğer emojilerle aynı şekilde çalışmıyor. Apple, Genmoji’yi görüntü olarak yaratıyor. Bu sayede Apple dışındaki cihazlarda da bunlar düzgün şekilde görüntülenebilecek.

iOS 18 ve Apple Intelligence bu yılın sonlarında kullanıcılar buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x